29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Хто розкаже про війну? Кому належить передати складність, гіркоту й емоційність пережитого? Очевидці мають право розповісти. Вони можуть звернутися до нас через друковане слово чи через відеоінтерв’ю, роблячи у такий спосіб й інших свідками подій.
А от книгою-свідком війни можна назвати видання, яке 10 лютого представили у Центральній публічній бібліотеці. «Чернігів у війні — 2022: голоси очевидців» є своєрідним щоденником облоги міста Чернігова та окупації Чернігівської області російськими військами у лютому — квітні 2022 року. Тут вміщено свідчення очевидців. Це цивільні жінки й чоловіки різного віку, з різними освітою та професійним досвідом, з різними релігійними переконаннями й цінностями.
Представити книгу до бібліотеки в Хмельницькому завітали: Олександр Шевчук — керівник проєкту, результатом якого і стала презентована книга, начальник управління культури та туризму Чернігівської міської ради, голова ГО «Північна культурна столиця», керівник культурно-просвітницького проєкту «Академія української музики»; Катерина Литвин — ініціаторка видання, етнологиня, кандидатка історичних наук, заступниця начальника — начальниця відділу туризму і промоції міста управління культури та туризму Чернігівської міської ради. Ці люди займаються дослідженням гуманітарних аспектів російсько-української війни на деокупованих територіях Чернігівщини, зокрема особливостей організації побуту цивільного населення в умовах окупації та реалій воєнного повсякдення.
Але над виданням працював цілий колектив: Ольга Березовська, Олена Боряк, Олександр Васянович, Ольга Воробєй, Катерина Литвин, Світлана Маховська, Анастасія Панкова, Ганна Чепурна, Олександр Шевчук. Науковці-волонтери у 2022 році виїжджали в деокуповані села Чернігівщини, а також у деблокований Чернігів і записували свідчення або спогади мирного населення, яке пережило події.
Робота тривала два роки. Проте всі, хто працював над книгою, розуміли важливість справи. Адже з часом людська пам’ять має здатність витісняти емоції, настрої, відчуття, полишаючи переважно факти після пережитих подій. Аби не втратити «живі» історії, які ще не піддалися зовнішньому інформаційному впливу, та зберегти їх як чинники загального процесу запам’ятовування, кожне свідчення закарбували у записаних текстах.
Загалом у пропонованому виданні — записи 24 інтерв’ю з міста Чернігова та 16 населених пунктів з шести територіальних громад Чернігівського району Чернігівської області. Тексти розміщено відповідно до географії, у межах якої пролягав маршрут російських військ. Додають, що проєкт реалізовано за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну».
Унікально, що в книзі збережено говірку, притаманну місцевим жителям, і навіть ненормативну лексику. Тому наприкінці книги розмістили ще й спеціальний додаток «Лексикон окупації та облоги», котрий умовно структуровано за шістьма тематичними блоками. А глибше відчути емоційні переживання мешканців читачеві допоможуть QR-коди, які є біля кожної розповіді.
Відзначимо, що декілька примірників презентованого видання гості передали для читачів Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської тергромади.